Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 09.10.2018 21:19:46 

choroby a škůdci
Jako každá kytička i africká fialka může být napadena škůdci, různými houbovými či virovými chorobami. Zmíním se zde o těch nejznámějších, nejběžnějších.....

Na hubení savých a žravých škůdců jsou  různé chemické postřiky - AGRION DELTA, ACTELLIC, MOSPILAN, TALSTAR 10EC....

TŘÁSNĚNKY

jsou asi 1mm velký hmyz, nejčastěji bílo - hnědé barvy, ale můžou mít i jiné zbarvení. Mají bodavé, savé ústní ústrojí. Rostliny poškozují sáním šťáv. Na poškozené rostlině zanechávají tmavě zbarvený trus.
 
SVILUŠKY
jsou velmi malí roztoči, asi 0,5mm velcí. Mohou být červení, černí, hnědí,nebo světle zelení. Poškozují rostliny vyssáváním buněčné šťávy z listů, které postupně ztrácejí zelenou barvu, blednou. Na spodní straně listů můžeme objevit drobné pavučinky.
 
MOLICE
připomínají bílé můrky, jsou asi 2mm velké. Vajíčka jsou docela dobře viditelná na spodní straně listů, líhnou se každý třetí den. Postřik je účinný pouze na dospělce, vajíčka nehubí. Proto se musí postřik opakovat až do vymizení dospělců. Molice tak jako svilušky, třásněnky  a mšice poškozují rostliny sáním rostlinných pletiv.
 
MŠICE
jsou nejčastěji se vyskytujícím škůdcem snad každému dobře zmámé. Rychle se množí a časem jsou proti chemickým postřikům imunní. Je vhodné postřiky střidat a dbát na jiné složení vybraného preparátu. Živí se rostlinnými šťávami, kdy způsobují deformace listů.
 
SMUTNICE
drobná muška smutnice je zcela neškodná, ale její larvy v substrátu mohou poškozovat sáním drobné kořínky rostlin. Smutnice se najednou odjeví z neošetřeného substrátu , koupeného například v některém z obchodů.
Žluté lepové desky pomohou s odchytem mušek smutnic a na larvy smutnic použijeme - DURSBAN 10G
 
VLNATÍ ČERVCI
Na rostlině jsou patrné jakoby bílé chomáčky vaty, kde jsou ukryti červci. Jsou asi 1-2mm velcí. Sají rostlinné šťávy, způsobují tím deformace listů. Použijeme po narušení úkrytu červců postřk - AGRION DELTA  a nebo slabším roztokem lihu s mýdlem.
 
ROZTOČÍK
je asi 0,5 velký. Vyssává šťávu z mladých listů. Výměšky, které vypouští do poškozených listů, jsou pro rostlinu toxické a napadené listy se kroutí, tvrdnou. Postřik - SUMITHION SUPER
 
HNILOBA KRČKU
se projevuje vadnutím rostliny i při zálivce. Srdíčko zhnědne, odumírá. Při včasném rozpoznání problému uřízneme vrchní, zdravou část rostlinky a dáme ji znova do vody zakořenit. Ne vždy je vyhráno. Preventivně můžeme substrát desinfikovat  preparátem - MERPAN 80GD, PREVICUR 607
 
PÁDLÍ (nepravé)
je houbová choroba, projevující se moučnatými skvrnami na listech i květech. Květy otrháme, provedeme postřik - DISCUS, RUBIGAN
 
 
 
 
 
TOPlist