Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 09.10.2018 21:19:46 

množení
MNOŽENÍ AFRICKÝCH FIALEK
Snad nejjednodušším a také nejznámějším způsobem množení af. fialek je množení listem. Vyberme zdravý, dobře vyzrálý list. Nesmí být příliš mladý, ale také ho neodebíráme až ze spodní partie růžice fialky. Řapík listu zkrátíme šikmým řezem na zhruba 3cm. Řez můžeme posypat růstovým stimulátorem pro lepší zakořeňování. Potom list vložíme do nádobky s vodou. Po různě dlouhém čase stopka lístku pustí kořínky.
Když jsou dlouhé asi 2cm, mělce ho zasadíme do dobře propařené zeminy. Propařením zeminy zabráníme výskytu škůdců a plísní.
 
         
 
Seříznutý a ošetřený řapík růstovým stimulátorem můžeme také zasadit ihned do připravené zeminy a vložit do domácího miniskleníčku, kde je mikroklima příznivé pro zakořenění lístečků.
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Za příznivých podmínek po určitém čase se ze zeminy začnou tlačit ven mladé rostlinky. Někdy vyroste jen jedna, někdy jich je více.
Mladé rostlinky necháme dorůst tak do velikosti 4 - 5 cm a pak přistoupíme k odsazování. Výjimku uděláme u pestrolistých odrůd,  kde má mladá rostlinka málo zeleného barviva (chlorophilu) a je téměř bílá. U takových rostlinek musíme počkat až bude zelený podíl převládat nad barvou bílou, jinak by rostlinka skoro určitě zahynula.
U pestrolisté fialky také odebíráme  pro množení list s co největším podílem zelené barvy a to ze stejného důvodu jako když odsazujeme.
 
FANTASY FIALKY mají květy různě stříkané, tečkované nebo s flíčky v jiné barvě než je základní barva květu rostliny.
Při množení těchto nádherných fialek se stává, že nová rostlina vykvete jinak než udává standard. Vykvete tzv. "SPORT"
Aby jsme zvýšili pravděpodobnost, že fantasy fialky vykvetou správně, je lepší zvolit množení listovými fragmenty. List určený k množení se seřízne tak, aby se ke kořenění využily i boční žilky listu. Seříznutý list ošetříme růstovým stimulátorem a zasadíme do perlitu či substrátu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Některé fialky se mohou množit i dceřinou rozetkou, která vyroste z paždí mateřské rostliny a nebo od jejich kořenů. V první případě dceřinu rozetku opatrně odlomíme od mateřské a protože nemá kořínky, dáme ji kořenit do vody. Pokud dcerka vyroste od kořenů matky, má samostatné kořínky a tak je jen obě odsadíme od sebe. 
 
 
CHIMÉRY jsou geneticky vyšlechtěné odrůdy af. fialek Květ má na každém okvětním lístku středový pruh jiné barvy než je barva základní.
Tyto fialky se nedají vypěstovat z lístku tak, aby si další generace podržela genetickou informaci rodičovské rostliny. Vykvétala by trvale nestandardně.
Vyzkoušíme následující postup - mateřskou rostlinu seřízneme tak, aby zůstala  v květníku spodní řada listů. Zbytek kmínku začne obrůstat malými rostlinkami. Když jsou dostatečně velké, odlámeme je a dáme do nádobky s vodou kořenit, stejně tak jsme naložili i s vrcholem mateřské rostliny. Když rozetky pustí kořínky, zasadíme je obvyklým způsobem.  
 
Fialky je také možné množit květními stvoly a semeny, ale to jsou způsoby zdlouhavé, nejisté.
 
     
 
 
TOPlist