Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 09.10.2018 21:19:46 

pěstování
PĚSTEBNÍ NÁROKY
 
SVĚTLO - aby fialky kvetly, potřebují dostatek světla, ne však přímé slunce, které by je popálilo ( rezavé skvrny na listech). Daří se jim na parapetech oken kam dopadá sluneční svit jen časně ráno a nebo pozdě odpoledne. Budou prospívat i na oknech situovaných na severní stranu, nebo pod umělým osvětlením ( zářivky Cool White).
Růžice fialek se otáčí za světlem, vždy např. při zalévání otočíme květníkem, aby rostla rovnoměrně.
 
TEPLOTA - dobře snášejí teplotu od 17 - 25°C. Průvan a velké teplotní změny jim nesvědčí. Fialky snášejí docela dobře teplo z radiátorů, ne však přímé, sálavé teplo!
 
ZÁLIVKA - provádíme dle potřeby 1-2x týdně odstátou vodou do podmisky. Jednou za čas rostlinu prolijeme vrchem květníku kvůli vyplavení usazených solí. Nikdy nenecháváme stát v podmisce vodu !
 
NÁDOBY NA PĚSTOVÁNÍ -  africká fialka koření jen mělce, proto volíme menší, ne příliš hluboké květníky. Ve velkém květníku fialka vytváří bohatý kořenový systém, hodně listů, ale neochotně kvete. Mini fialky sázím do květníčku asi o průměru 3cm, midi odrůdy do 5cm, standardní do 9 cm a velké (large) do 11cm.
 
SUBSTRÁT - většina pěstitelek(lů) si substrát pro pěstování afrických krásek  míchá sám z určitých podílů rašeliny, substrátu pro pokojové rostliny, perlitu, vermikulitu, rašeliníku, říčního písku, drceného dřevěného uhlí....
Zeminu je žádoucí propařit v nějaké nádobě v troubě nebo mikrovlnce kvůli případným plísním či škůdcům. Lze použít i chemické prostředky na desinfekci (Merpan 80 WGD, Previcur) a proti půdním škůdcům ( Dursban 10 G)
 
HNOJENÍ - na našem trhu existují hnojiva určená přímo na hnojení af. fialek. Řídíme se dle návodu vyrobce. Nepřehnojujeme!
Nově přesazené rostliny hned nehnojíme, vyčkáme až zakoření a začnou růst.
 
PŘESAZOVÁNÍ - Přesazujeme 1x za rok, nejlépe na jaře. Zkrátíme kořenový systém asi o 1/3 a odstraníme spodní, nepěkné listy. K opětovnému zasazení můžeme použít původní květník, pokud ho fialka příliš nepřerostla.
TOPlist